A mese
A mese egy epikai műfaj, melynek eredete még az írásbeliség előtti időkre nyúlik vissza. A mitológia és az elbeszélő irodalom között helyezkedik el valahol. Tény, hogy a régi mesék, nem kifejezetten gyerekeknek szóltak. A mai értelembe vett mese viszont már gyermekeknek szól, melynek vége gyakran pozitív kifejlettel végződik.


A szülő fontossága
Az esti mese bizonyára mindenkinek ismerős. Fontos, hogy rutinszerűen foglaljon helyet a mindennapokba. Az esti mesélés alkalmával, együtt a gyermek és a felnőtt. A mai rohanó világban nagyon keveseknek adatik meg, hogy este is együtt lehessenek. Pont ezért tegyük félre a napi gondokat és meséljünk a gyermeknek. Teremtsünk meleg, szeretetteljes környezetet, melybe csemeténk odakucorodhat. Köztudott, hogy a gyermekre a szülő hangja nyugtató hatással bír. Oldja a benne lévő szorongást és a stresszt.
A stresszt az egész család számára oldhatjuk egy közös családi wellnessezéssel is.

Milyen korosztály számra ajánlott?
Természetesen minden korosztály számára ajánlott a mese. Egészen kicsi korban elkezdhetjük, a mesélést. Használjunk rövid és könnyen megérhető rímmel tarkított meséket, majd ahogy nő a gyermek úgy válasszunk nagyobb terjedelmű történeteket. Felnőttek is olvasnak meséket, ezeket nevezik rémtörténeteknek vagy fantasynak.

A mesék pozitív hatása
A mesék számos pozitív hatással bírnak a gyermekekre. A megfelelő mese, felkelti a lurkó érdeklődését. A példákból megtanulja majd a későbbiekben helyesen kezelni ügyeit. A csemete megérti, és hamar rájön, hogy rendes munkája előbb vagy utóbb gyümölcsöt terem, mely nemcsak anyagi téren lesz előnyére, hanem az erkölcsi jellegű is lehet. A mese által gazdagodik a gyermek szókincse. A mesével megtanulja, hogy hogyan figyeljen hosszan és kitartóan. Az olvasás terén is igen hasznos a mese. Ha azt szeretnénk, hogy gyermekünk szeressen olvasni vagy érdeklődjön a könyvek iránt, akkor sokszor adjunk kezébe korának megfelelő mesekönyvet.
Ne felejtsük el, hogy azok a rajzfilmek, melyeket a tévében sugároznak nem egyenértékű egy szülő, maga mesélt történetével!
Forrás: http://www.lataspont.hu/