notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Miért a nyuszi hozza a tojást?

kapubanner
kapubanner
kapubanner
hirdetes

Miért a nyuszi hozza a tojást?

A húsvét egyik központi jelképe a nyúl. Azt azonban csak kevesen tudják, hogy miért és hogyan kapcsolódik az ünnephez, ami nem csoda, hiszen a húsvéti nyúl szimbolikáját sokan és sokféleképp magyarázzák, vannak, akik egyenesen azt állítják, hogy csak egy félreértés kapcsán került a húsvéti ünnepkör jelképei közé. Pedig nagyon is kiérdemelt helye van az ünnepek ünnepén. 

Húsvét

Sokan hajlamosak elfeledkezni arról, hogy a nyúl már a bizánci állatszimbolikában is Krisztust jelképezte, helyette találgatnak mindenfélét. A legtöbben termékenységi szimbólumként találják meg a helyét a tavaszi ünnepkör legfontosabb ünnepén. 

Mások Ostarával, a tavasz és a megújulás istennőjével hozzák kapcsolatba, akit a kereszténység előtti időkben a tavaszi napéjegyenlőséget követő első holdtölte utáni vasárnapon ünnepeltek. Az istennőt mindig tavaszi virágokkal a kezében, tojásokkal és nyuszikkal körülvéve ábrázolták, nevéből származik a húsvét angol (easter) és német (Oster) elnevezése. A legenda szerint Ostarának volt egy színes tojásokat tojó madara, amit a tavasz ünnepén nyuszivá változtatott, a színes tojásokat pedig a gyermekeknek ajándékozta. Egy másik történet szerint Ostara egy sebzett galamb életét úgy mentette meg, hogy nyúllá változtatta, a madárból lett nyuszi pedig feldíszített tojásokkal hálálta meg az istennő jócselekedetét.

hirdetes

Lapozz a többi információért!

Húsvét

Megint mások egyszerű tévedésként magyarázzák a nyúl szimbolikáját, szerintük a tojáshozó császármadár nevének (Haselhuhn) rövidülése, a Hase (ami ugye nyulat jelent a német nyelvben) indította el a nyuszikat a húsvéti úton.

A gyerekek húsvéti ajándékát mindenesetre a „nyuszi hozza”. A nyúl jelképe a 12–13. századi Németországban már biztosan összekapcsolódott a húsvéttal, de a német hagyomány – miszerint a húsvéti nyúl színes tojásokat rejt az ünnep reggelén a fészkekbe – csak a 19. század végén terjedt el Magyarországon. Annyi bizonyos, hogy csak egy nagyon különleges nyúl lehet méltó arra, hogy viselje a húsvéti nyúl szerepét. De hiszen minden nyúl különleges!

A nyúl az önzetlenséget jelképezi, régi legendák és mondák tanúsága szerint e kis állat képes feláldozni magát más lényekért. Köztudomású, hogy ha üldöznek egy nyulat, s az fáradtan egy bokor rejtekébe ér, ahol egy másik nyúl kuporog, hát a pihent nyúl kész beugrani az üldözött helyébe, mintegy felváltva fáradt társát. Az önzetlenség tehát a nyúl lényéből fakad, aki soha senkit sem bánt, őt azonban szinte mindig üldözik. Egyetlen reménysége a menekülésre cikázó gyorsaságában rejlik, s épp ezáltal hozzák összefüggésbe a Holddal, amely gyorsabban halad át az égen, mint bármelyik más égitest, s évről évre meghatározza a keresztény húsvét időpontját, hiszen annak első napja mindig a tavaszi napéjegyenlőség utáni első holdtöltét követő vasárnap.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában
hirdetes

Szótár

Esküvőhelyszín Budapesten

Ha most készültök összekötni az életeteket, akkor bizonyára már tudjátok, hogy az... Tovább

Programok Budapesten

Szereted az igényes programokat és rendezvényeket? Ezen az oldalon megtudhatjátok, melyek a... Tovább

Tovább a lexikonra
anya anyaság apa baba család cuki fotó gyerek gyerekek játék kisfiú kislány