A cebui disznók sajnos kritikusan veszélyeztetett fajnak számítanak, ezért fokozottan ügyelni kell(ene) rájuk. Ezt teszik a Fővárosi Állat- és Növénykert (vagyis a FÁNK) szakemberi is, és amellett, hogy lelkiismeretesen foglalkoznak velük, még tanítják is őket, ugyanis a cebui malacok nagyon okos állatok.
“ A Fülöp-szigeteken honos, kritikusan veszélyeztetett cebui disznók (Sus cebifrons) tartásába a tavalyi évben fogtunk bele, korábban ez a faj sem nálunk, sem más hazai állatkertben nem volt látható. Célunk kezdettől fogva az volt, hogy egyrészt megismertessük a közönséggel ezt a ritka, egzotikus trópusi sertésfélét, és természetesen abban is bíztunk, hogy egy idő elteltével szaporodni is fognak. Ez egyébként a vártnál hamarabb, szintén még a múlt esztendőben bekövetkezett.” – mondták az állatkertben.
Mivel a cebui disznók – ahogyan általában a sertésfélék mind – nagyon értelmes állatok, a gondozók rendszeres időközönként tréningeznek velük. Ez rengeteg előnnyel is jár, ugyanis azon kívül, hogy fejleszti az állatokat, még a kíváncsi közönséget is leköti, hisz ilyenkor aztán még többen érdeklődnek utánuk.
Az állatok is élvezik ezeket a programokat, a tréning pedig jelentősen megkönnyíti a malacok jóllétéről való gondoskodást, hiszen ezáltal a különböző állatorvosi vizsgálatok, vagy az egyszerűbb beavatkozások is könnyebben vihetők megoldhatók.
Íme a videó, mintegy bizonyítékul, hogy valóban milyen okosak a cebui malacok. Egy kis gyakorlás, egy kis nasi, és máris megy minden, mint a karikacsapás!