notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Ectopia cordis. Szív a testen kívül. 5-8 magzatot érint egymillióból.

hirdetes

Életmentő beavatkozás segített a kisbabán, aki testen kívüli szívvel jött a világra

helloladies.hu

A leendő szülők másra sem vágynak jobban, csak hogy gyermekük egészségesen, minden komplikáció nélkül szülessen meg. Naomi Findlay és Dean Wilkins is így várták kisbabájukat, mindennél jobban vágytak rá, hogy végre kezükben tarthassák kislányukat.  Az új családtag azonban egy hihetetlenül ritka egészségügyi problémával jött a világra – szívével a testén kívül született meg. Az ő csodálatos történetük következik.

Sikertörténet az ectopia cordis fejlődési rendellenességel született kislány élete!

Ez a különleges, nevezzük úgy, hogy fejlődési rendellenesség, csak 5-8 kisbabát érint minden egymillió élő újszülöttből. Ennek ellenére fokozott figyelmet kell rá fordítani, mert általában már a várandósság alatt a magzat halálához vezethet.  A szív ilyesfajta előtüremkedésének orvosi neve „ectopia cordis”. Az így született babáknak nem adnak több életben maradási esélyt 10%-nál. Így volt ezzel az a csapat brit orvos is, akik Vanellopét segítették világra. A sorsa azonban közbeszólt és sikerült megmenti a kislány életét, így a kisbabán végrehajtott életmentő beavatkozás volt az első sikeres az egész Egyesült Királyságban (habár az Egyesült Államokban már számoltak be néhány hasonló esetről).

Mi történt valójában?


Vanellopé szülei, a 31 éves Naomi Findlay és a 43 éves Dean Wilkins még 2017 júniusában fedezték fel, hogy hamarosan új taggal bővül családjuk. Egy kilenc hetes vizsgálat során azonban a magzat, az ectopia cordis jeleit mutatta: a szív és a gyomor egy része a fejlődő magzat testén kívül kezdtek el nőni.

Mint ahogy azt már említettük, az ilyen esetek elképesztően ritkák – nagyjából 5-8 magzat mutat ilyen fejlődési rendellenességeket egymillió élve születésből. „A fertőzésveszély és a velejáró rendellenességek miatt a várandósságot idő előtt meg szokták szakítani, különben a babák a méhben, vagy rövidesen a szülés után halnak meg” állította a kórház.

hirdetes

„Végig azt hallgattuk, hogy „A túlélés esélyei szinte a nullával egyenlők. Az egyetlen lehetőség elvetetni. Tudunk tanácsadást biztosítani.” meg hasonlók” mesélte Naomi, a baba édesanyja.

„Végül úgy döntöttem, hogy elvetetni nem opció számomra. Ha természetesen kell megtörténnie, akkor legyen úgy.”

 

A leicesteri kórház vezetősége szerint az orvosi csapat tudta, hogy más orvosok már megpróbálták újra és újra elvégezni a beavatkozást, de még egyszer sem jártak sikerrel az Egyesült Királyságban. A baba végül 2017 november 22-én jött világra császármetszéssel, egy hónappal a várt születési dátuma előtt. Azonnal steril műanyagzacskóba takarták, hogy szerveit sterilen tartsák, és hogy szövetei nedvesek maradhassanak. A beavatkozáson nagyjából 50 fő dolgozott, akik között voltak szülészek, sebészek, aneszteziológusok és szülésznők is.

hirdetes

„50 perces korában úgy éreztük, hogy Vanellope állapota stabilizálódott” annyira, hogy a csapat megkezdhesse ”visszaoperálni az egész szívét a mellkasába” idézte a kórház Dr. Jonathan Cusack, újszülöttgyógyász-tanácsadó.

Dr. Frances Bu’lock, magzatkardiológiai tanácsadó elmondta, hogy a baba szegycsont nélkül született, de az orvosok tervei szerint ezt később egy mesterséges csonttal helyettesítik majd. Három beavatkozás után a kisbaba szíve, ami korábban kitüremkedett a mellkasából, bekerült végleges helyére, a bőr biztonságos takarása alá.

Az anyuka elárulta, hogy azért nevezték el lányukat a Rontó Ralph című animációs Disney film Vannelopéjéről, mert az eredeti Vannelope is nagyon makacs, és az ő története is happy enddel végződik. A lány teljes neve Vannelope Hope Wilikns lett – a „hope” szó pedig angolul reményt jelent.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes